Boğaziçi Yalıtım 2024 | Suyu dışarıda tut, konforu içeri al
Çatı Yalıtımı
Hizmetlerimiz
Çatı Yalıtımı
  • 1 KAT BİTÜMLÜ MEMBRAN ÜZERİNE ARDUAZLI MEMBRAN

Bir yüzü doğal bir mineral olan arduaz taşı (kırmızı, yeşil, gri renkli) ile kaplanarak güneş ışınlarının yıpratıcı etkisinden korunması sağlanmış ve dekoratif bir görünüm kazandırılmış olan  arduazlı membranlar, ahşap ve betonarme çatıların her türlü detayının su yalıtımı çözümlerine cevap verecek şekilde, son kat membran olarak hazırlanmış, üstün performanslı ürünlerdir. Arduazlı membranlar teras ve eğimli çatıların su yalıtımında kullanılır. Arduaz taşları, membranı ultraviyole ışınlarından, bitümü yüksek sıcaklığa (erimeye) karşı ve düşük sıcaklığa (kırılmaya) karşı korur, membranın ömrünü uzatır. İlave bir koruma betonu gerektirmez, ekonomiktir, canlılara ve çevreye zarar vermez, uygulandığı yüzeye iyi yapışarak oldukça iyi bir aderans sağlar. Pratiktir, şaloma alevi ile çok kolay ve hızlı uygulanır. İstenilen ebat ve şekilde kesilip kulanılabilir.

Arduazlı Membran zeminin teknik özelliklerinden bağımsız olarak su yalıtımı yapar, alttaki taşıyıcıdan sadece mekanik destek alır. Betonun boşluk miktarı, yüzeyindeki çatlaklar, tozlanma oranı su yalıtım özelliklerini etkilemez.

Arduazlı Membran İçinde taşıyıcı olarak yer alan polyester keçe sayesinde yüksek çekme-kopma mukavemetine sahiptir. Bina hareketlerine, sonradan oluşan çatlaklara, süzgeç ve parapetlerde farklı malzemelerin genleşme miktarına dayanır.

Arduazlı Membran esneme kabiliyeti yüksektir. Bina hareketlerine ve genleşme farklılıklarına dayanır, yırtılmaz

Arduazlı Membran bina ömrünce dayanır.

Arduazlı Membran farklı tipte zeminlerde uygulanabilir.

Arduazlı Membran dış hava koşullarındaki farklılıklardan, içlerindeki kimyasal katkılardan ötürü etkilenmezler

Arduazlı Membran dilatasyon, baca dibi, parapet dönüşü gibi detaylarda kolaylıkla uygulanır.

Arduazlı Membran Üzerindeki arduvaz minerali sayesinde ultraviyole ışınlardan etkilenmez, koruma betonu gerektirmez.

  • 1 KAT BİTÜMLÜ MEMBRAN ÜZERİNE ŞINGIL

Shingle (şıngıl) çatı kaplaması, uzun senelerdir yaygın bir biçimde kullanılan ve çatılar için dayanıklı, aynı zamanda da estetik bir kaplama türüdür. Çatıya güç ve koruma sağlamak için özel olarak tasarlanmış malzemelerden oluşur. Bahsi geçen unsurlar genellikle ahşap, asfalt, metal ya da kompozit malzemelerdir. Her biri de birbirinin üzerine bindirilerek çatının üzerine özenle uygulanır. Su sızdırmazdır; farklı renk ve desen opsiyonları ile sunulur.

Shingle çatı kaplama, birçok avantaja sahip olan popüler bir çatı kaplama opsiyonudur. Her bir özelliği de dikkat çekicidir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Estetik Bir Görünüm Sağlar

Shingle türlü renk, desen ve tarzlarda üretilebilir. Bu da çatıya farklı bir görünüm verme konusunda size yardımcı olur. Estetik açıdan ilgi çekici bir çatı binayı daha hoş gösterecektir. Evin dış görünümü güzelleşecektir.

Basit Kuruluma Sahiptir

Shingle çatılar, diğer çatı kaplama malzemelerine oranla genellikle hızlı ve basit biçimde kurulabilmektedir. Bu, doğal olarak çatı kaplama sürecinin hız kazanmasını sağlar ve işçilik maliyetini de düşürür.

Hafif Malzemelerdir

Shingle malzemesi, genellikle hafif şekilde üretilir. Bu da çatıya yük vermeyeceği anlamına gelir. Bu özellik, çatının taşıma kapasitesini koruyarak yapısal sorunların oluşmasının önüne geçer.

Su Yalıtımına Katkı Sunar

Şıngıl çatı kaplaması, su yalıtımı konusunda son derece etkilidir. Asfalt bazlı shingle, su geçirmez bir bariyer meydana getirerek çatıyı yağmur ve öteki hava koşullarından korumaktadır. Çatı altında yer alan çatı örtüsü ve kenar şeritleri gibi ilave bileşenlerle beraber kullanıldığında ise sızıntılara karşı etkin koruma sağlar.

Dayanıklıdır

Kaliteli bir biçimde üretilen şıngıl malzemesi her zaman uzun ömürlü ve son derece dayanıklı formdadır. İyi bir bakım ve rutin kontroller ile dayanıklılığı artırılabilir. 20 seneye kadar ömrü vardır.

Ekonomiktir

Şıngıl çatı kaplamaları, öteki kaplama malzemelerine oranla daha ekonomik bir seçenek olmaktadır. Hem malzeme maliyeti hem de kurulum maliyeti konusunda popüler olması da çok doğaldır. Bahsi geçen tüm özellikler ve getirdiği avantajlar, şıngıl çatı kaplamalarının herkesçe bilinme nedenleridir. Fakat, çatı kaplama seçiminde dikkate alınması gereken başka faktörler de bulunmaktadır.

İklim olanakları, binanın konumu ve tasarım tercihleri gibi sebepler en uygun çatı kaplama malzemesini belirlemek adına göz önüne alınmalıdır. Shingle çatı kaplaması seçimi yapılırken yerel yapı yönetmeliklerine uyulması, profesyonel bir çatı ustası ile çalışılarak üretici talimatlarının adım adım uygulanması önem arz eder.

Önemli Not: Şıngıl çatı kaplamalarının birtakım potansiyel dezavantajları da vardır. Örneğin; güneşe maruz kaldıkça renk solması durumu ile karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra aşırı rüzgarlı yerlerde şıngılların yerinden oynama ve çıkma riski vardır. Bu yüzden çatı kaplaması seçerken bu tür faktörleri göz önüne almak mühimdir.